Jossif Brodski. Atlantise lähistel (Kultuurileht, 2018)

Atlantise lähistelKoostanud Mihhail Lotman
Tõlkinud Maria-Kristiina Lotman
117 lk

Jossif Brodski elast aastatel 1940-1996. „Atlantise lähistel” on esimene Brodski eestikeelne kogumik, millesse on valitud 36 antiigiteemalist luuletust ja luuletsüklit kirjaniku kõigist loomeperioodidest.

Nendest antiigiteemalistest luuletustest kumab siiski läbi ka autori kaasaeg. Ma pean tunnistama, et ma ei jõudnud nende luuletuste mõtteni. Mul oli neid keeruline mõista ja autori värsitehnika oli kuidagi võõras. Sellepärast ma ei oskagi Brodski kohta suurt midagi öelda. Ma lihtsalt lugesin ja nautisin ilusaid eestikeelseid sõnu. Mõni luuletus mulle siiski meeldis ja kõige rohkem viimane pealkirjaga „Lugu”, mis on sõjateemaline ja sobib kuidagi praegusesse aega.

Brodski luuletustest enam meeldis mulle tõlkija eessõna ja koostaja järelsõna. Need on väga põhjalikud ja nendest saab soovija Brodski luulest ja elust hea ülevaate. Minu jaoks oli Brodski elukäiku palju huvitavam lugeda kui tema luuletusi. Järelsõnast sain teada, et Jossif Brodski oli esimene Nõukogude kirjanik pärast Stalini aega, keda karistati tema loomingu pärast.

Ma antud raamatut lugemiseks soovitada ei oska. Keeleliselt on ta ilus, aga ma arvan, et mina ei ole piisavalt tark, et tema luuletusi mõista.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: