Vanessa Springora. Nõusolek (Värske Rõhk, 2022)

NõusolekTõlkinud Anna Linda Tomp
175 lk

Sellest raamatust ma olin enne juba nii palju kuulnud ja samuti jäi ta mulle silma sotsiaalmeediast. Selle põhjal tundus, et „Nõusolek” on raamat, mida peaksin lugema.

„Nõusolek” on Vanessa Springora esikromaan, milles ta kirjeldab, milline on üks suhe 14-aastase tüdruku ja ligi 50-aastase mehe vahel. Ta tõstatab küsimuse, kas 14-aastane on ikka piisavalt täiskasvanu, et anda nõusolek sellisele „suhtele”. Ausalt öeldes on mul paha kirjutada selle asja kohta suhe. Eriti teades, et raamat on autobiograafiline.

Raamat jälgib väikese V arengut lapsepõlvest kuni tänase päevani. Räägib tema perekonnasuhetest, mis lõid soodsa pinna ebavõrdseks „suhteks” tuntud ja austatud kirjanikuga. Samuti kirjutab autor ka sellest, kuidas ta sellest „suhtest” lõpuks vabanes ning kuidas see peategelase elu veel hiljemgi psüühiliselt mõjutas.

Raamatu tegevus toimub 1980ndatel aastetel ja minu jaoks oli hämmastav, et mitmed tuntud kultuuritegelased tolle aja Prantsusmaal toetasid kirjaniku G suhet 14-aastase tüdrukuga. Praeguseks on mitmed ennast sellest seisukohast küll distantseerunud. Isegi tüdruku enda vanemad ei teinud tema kaitsmiseks suurt midagi. Emale see küll ei meeldinud, aga ta ei võtnud ka midagi ette. Isa, kes oli praktiliselt pildilt kadunud, sõimas oma last hoopis inetute sõnadega, kui asjast teada sai.

Autor kirjeldab väga hästi tolleaegset mõtlemist ühiskonnas, mis pidas sellist „suhet” justkui normaalseks. Kirjanik G ise muidugi lõi sellest „suhtest” romantilise ja idealiseeritud pildi, et tema hoopis aitab noortel neidudel enda seksuaalsusega toime tulla.

Raamat on kaasahaaravalt kirjutatud. See köidab hoolimata sellest, et teema on raske. See tõstatab mitmeid olulisi küsimusi. Näiteks kas 14-aastane on piisavalt vana, et anda nõusolek selliseks „suhteks”. Mul oli kohati seda teema tõttu raske lugeda, aga samas edenes raamat siiski kiiresti.

Hoolimata raskest teemast soovitan kindlasti seda raamatut lugeda. See annab aimu, millised manipuleerivad ja ennast ohvrina näitavad inimesed pedofiilid tegelikult on.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: