Ilya Kaminsky. Kurtide vabariik (Kultuurileht, 2020)

Kurtide vabariikTõlkinud Carolina Pihelgas
87 lk

Ilya Kaminsky on sündinud 1977. aastal Odessas. Ta kasvas üles Nõukogude Liidus, aga emigreerus oma perekonnaga 1993. aastal Ameerika Ühendriikidesse. Ta põdes nelja-aastaselt mumpsi, aga arsti valediagnoosi tõttu jäi see ravimata. Selle tagajärjel kaotas Kaminsky kuulmise.

Kurtusest saab Kaminsky luuleraamatus „Kurtide vabariik” vastupanu sümbol. Raamatu tegevus toimub okupeeritud Vassenka linnas. Ühel päeval tapab sõjavägi nukuetendusel kurdi poisi, kes ei kuule seersandi käsklust. Terve linn on sellest nii šokeeritud, et otsustab ühiselt loobuda kuulmisest ja valida vaikimise.

Kaminsky luule on lüürilise alatooniga ning luule kaudu jutustab autor loo sellest, mis toimus okupeeritud Vassenkas. See on kurb, jõhker ja aus luule. Samas ei ole Kaminsky luule ainult poliitiline. Raamatus „kurtide vabariik” annab autor edasi ka sõja taustal Alfonso ja Sonja armastusloo. See on intiimsem ning vabameelsem luule.

Raamatus ongi koos elu kaks vastandit – sõda ja armastus. Autor suudab luule kaudu väga hästi edasi anda tundeid, mõtteid ja arvamust. Raamatut oli teema tõttu emotsionaalselt raske lugeda aga samas oli selle raamatu lugemiseks õige aeg, sest lugedes tajud, et see toimubki praegu päriselt ja väga lähedal. Eriti mõjus see, kuidas autor on kasutanud keelt ja vaikimist relvana ja kui reaalselt on Kaminsky suutnud edasi anda sõjasündmuseid. Minu jaoks oli see praegusel ajal just õige lugemine.

Kaminsky luule on jutustav nii, et tema luule mõjub kohati proosana. Igal juhul soovitan lugeda.

Luuletustele lisaks on raamatus Jennifer Whitteni illustratsioonid Vassenka linnarahva leiutatud käemärkidest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: