Jennie Dielemans. Tere tulemast paradiisi (Pegasus, 2010)

Tere tulemast paradiisiTõlkinud Anneli Kõressaar
192 lk

„Tere tulemast paradiisi” jälgib Jennie Dielemans tänapäeva turismi liikumist – massturismi sünnist Gran Canarial kuni tänapäeva populaarse tšartersihtkoha Taini. Autor keskendub peamiselt sellele, milliseid probleeme massturism populaarsetes sihtkohtades põhjustab.

Jennie Dielemans ja Shahab Saleh tegid selle reportaaži aastatel 2005-2008.

Autor alustab kõigepealt lühikesest turismiajaloo kirjeldamisest. Millal see alguse sai ja kes said reisimist endale üldse lubada ning millal reisimine massidesse läks?

Edasi keskendub Jennie erinevatele probleemidele viies erinevas sihtkohas. Nendeks on Gran Canaria, Sapa Vietnamis, Punta Cana-Bavaro Dominikaani vabariigis, Khao Lak Tais ja Cancun Mehhikos.

Autor vaatleb, kuidas mõjutavad suured hotelliketid kohalikku elu ja looduskauneid kohti, kuidas kohtlevad kohalikke elanikke ja milline on nende tegelik mõju kohalikule majandusele.

Juttu tuleb ka sellest, et turist tahab kogeda midagi „ehtsat”, aga paradoks on see, et massturism hävitab selle „ehtsa”. Paljudel on oma ettekujutus, milline sihtkoht olema peab ja siis see sihtkoht vaikselt muudetaksegi selliseks nagu eeldatakse, hävitades niimoodi selle tõelise ehtsuse.

Raamat oli ladusalt kirjutatud ja seda oli huvitav lugeda. Teemad on pessimistlikud, aga vaevalt keegi sellepärast reisimata jätab. Võib-olla muudetakse natuke oma käitumist ja ollakse lihtsalt teadlikumad reisijad.

Praegu covidi ajal on reisimise olukord muidugi üsna kaootiline. Raamat on ilmunud tegelikult juba päris tükk aega tagasi, 2010. aastal. Aga ma ei usu, et sellel teemal oleks praeguseks väga palju muutunud. Suurtele reisikorraldajatele on endiselt oluline teha kasumit, pakkuda turistile seda, mida ta just tahab ning kohalike elanikega arvestamine pole nende prioriteet. Kuna autor on rootslane, siis statistika, mis raamatus on välja toodud, on Rootsi-keskne.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: