Agneta Pleijel. Kaksikportree (Varrak, 2021)

KaksikportreeTõlkinud Anu Saluäär
199 lk

“Kaksikportree” on romaan Agatha Christie’st (1890 – 1976) ja Oskar Kokoschkast (1886 – 1980).

Londoni kunstigaleriis on parajasti Oskar Kokoschka näitus, kui sinna ilmub üks noormees. Noormees soovib, et Kokoschka maaliks tema vanaemast portree ning tahab teada palju see maksma võiks minna. Tegelikult ei olegi noormehe jaoks see summa oluline. Ta tahab, et portree oleks tema vanaema 80. sünnipäeva kingituseks.

Agatha Christie ja Oskar Kokoschka on mõlemad juba eakad inimesed ja ei ole sellest ideest just vaimustunud. Ometi saadakse mõlemad nõusse. Portree saab valmis kuue maaliseansi jooksul ning nende seansside jooksul saavad mõlemad lähedasemaks.

Oskar soovib, et Agatha räägiks endast, sest siis ta saab naist jälgida ning see aitab tal paremini maalida. Agatha on jällegi häbelik ning tagasihoidlik ja ei taha endast rääkida. Nii kulgebki vestlus alguses peamiselt Oskari elu ümber, aga lõpuks avaneb ka Agatha Christie.

Need vestlused on üllatavalt avameelsed ning keerlevad elu peamiste teemade ümber, milleks on armastus, iha, surm, hirmud ja muidugi kunst.

Mõlemad meenutavad oma elu erinevaid etappe ning neis ette tulevaid probleeme.

See oli sissevaade kahe kunstniku ellu, mida oli huvitav lugeda. Nad elasid nii huvitaval ajal. Mõlemad elasid üle I ja II maailmasõja, mis mõjutas nende elusid. “Kaksikportree” on küll ilukirjanduslik, aga siiski sai sellest mõlema kohta midagi teada. Ma olen Christie kriminaalromaane muidugi lugenud ja neid on praegugi huvitav uuesti üle lugeda. Samas tema isikliku elu kohta ma pole eriti lugenud. Pean tunnistama, et Oskar Kokoschka nimi oli mulle täiesti võõras ning siin raamatus tundus ta sümpaatne ja koloriitne mees olevat.

Soovitan lugeda inimestel, kellele meeldivad romaanid tegelikult elanud inimestest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: