Donald P. Ryan. 24 tundi Vana-Egiptuses (Tänapäev, 2019)

24 tundi Vana-EgiptusesTõlkinud Martin Kirotar
248 lk

Raamat viib lugeja 24 tunniks Vana-Egiptuse religioossesse pealinna Teebasse ja me saame osa paljude erinevate elualade ja ühiskonnakihtide esindajate elust. Autor annab lugejale võimaluse mõista, milline võis olla üks tavaline päev egiptlase elus.

Vanad egiptlased olid enamasti kirjaoskamatud. Kirja oskasid ainult ametnikud ja need, kellel seda oli vaja. Tavaline inimene sai oma elu elatud ilma kirjaoskuseta. Õnneks on siiski piisavalt palju materjali säilinud, mis annab teadlastele võimaluse ka egiptlaste igapäevaelust pilt kokku panna. Just see komme maalida eliidi hauakambrite seintele stseene igapäevaelust, on olnud teadlastele abiks.

Raamat kulgebki nii nagu algab päev, st südaööst ja iga tunni kohta kirjeldatakse ühe ametimehe elu ja olu Vanas-Egiptuses. Enamik peatükkide tegelasi ja sündmuseid on välja mõeldud, põhinevad aga egüptoloogide teadmistel, et pakkuda võimalikult realistlikku pilti Vana-Egiptuse ellu. Päriselt elanud isikuteks on siin valitseja Amenhotep II, tema naine Tiaa ja vesiir Amenemopet. Raamatus on kokku 24 lugu ja need toimuvad umbes 1414. aastal enne Kristust.

Ja tõesti me kohtame siin erinevate elualade esindajaid alustades ämmaemandast ja lõpetades hauaröövliga. Sinna vahele mahuvad veel näiteks palsameerija, koduperenaine, pottsepp, kirjutaja õpilane, lehvikukandja, elukutseline leinaja, arst jne.

Raamat oli ootamatult kaasahaarav ja põnev. Arusaadavas keeles oli kirjeldatud erinevate inimeste eluolu, nende kombeid ja tavasid, muresid ja rõõme. Raamat on illustreeritud rohke pildimaterjaliga ning selgitavate tekstidega. Mugav ja kompaktne raamat egiptlaste tavadest ja uskumustest. Mina sain siit palju teadmisi juurde. Käisin ka aasta alguses vaatamas Kumus näitust ning neid muumiaid ja keraamikat ja teisi asju oli hea oma silmaga näha ja nüüd sellest veel lugeda, tõi jälle näituse meelde. Igatahes soovitan kõigile teadmishimulistele lugejatele raamatut lugeda.

Näituselt paar pilti ka illustreerimaks raamatut.

Egiptus      Egiptus1

Üks kommentaar “Donald P. Ryan. 24 tundi Vana-Egiptuses (Tänapäev, 2019)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: