Belinda Bauer. Blacklands (Eesti Raamat, 2021)

BlacklandsTõlkinud Raivo Hool
306 lk

Aitäh Eesti Raamatule selle raamatu eest.

Autor kirjutab järelsõnas, et “Blacklands” ei olnud mõeldud kriminaalromaanina. Ta tahtis lihtsalt kirjutada lugu poisist ja tema vanaemast. Belinda Bauer töötas kohtureporterina ja sellelt töölt omandatud kogemused leiavad kasutust nüüd siin raamatus. “Blacklands” on Baueri debüütromaan ning võitis Briti Krimikirjanike ühingu Kuldse Pistoda, kui 2010. aasta parim kriminaalromaan.

Raamatu peategelaseks on 12-aastane poiss Steven Lamb, kes on võtnud endale eesmärgiks Exmoori nõmmelt üles leida oma onu, 11-aastaselt kadunud Billy surnukeha. Ta ei ole oma onu kunagi näinud. Sellest hoolimata kaevab ta pikki tunde nõmmel. Arvatakse, et Billy oli üks sarimõrvar Arnold Avery ohvritest.

Kuna Billy laipa pole leitud, ei suuda tema ema ehk Steveni vanaema uskuda, et poiss on surnud. Ta istub hommikust õhtuni akna all ning ootab oma poega koju.

Just sellepärast tahabki Steven oma onu laiba üles leida. Ta tahab muuta oma perekonna uuesti tervikuks. Et perekond ei tülitseks. Steven tahab lihtsalt, et ema teda armastaks. Emal on aga Billyga seoses oma süümepiinad, mis ta on üle kandnud oma vanimale pojale.

See on kurb, kui 12-aastane poiss tunneb oma õlul, et tema õnnestumises või ebaõnnestumises seisneb perekonna õnn. Lõpuks ta tunneb, et tal oleks abi vaja ning oma lapselikus naiivsuses otsustab Steven vanglasse Averyle kirjutada. See tegu omakorda vallandab ootamatu sündmusteahela.

See on üks tõeliselt sünge romaan, mille teevad süngeks udused ja üksildased nõmmed ning see, et lugu on kirjutatud lapse vaatevinklist. Kurvaks teeb asja see, et onu kadumine aastaid tagasi mõjutab endiselt perekonda. Selle asemel, et neid teineteisele lähendada, see hoopis lõhestab neid.

Mul oli alguses raske raamatusse sisse elada, aga mingil hetkel olin jäägitult romaani lummuses. Belinda Bauer on suutnud luua meisterliku psühholoogilise põnevusromaani, kus pinge püsib lõpuni välja ning kõik see äng, mida Steven tunneb, vajub raskelt lugeja õlule.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: