Christy Lefteri. Aleppo linna mesinik (Postimees Kirjastus, 2021)

Aleppo linna mesinikTõlkinud Mai Raet
304 lk

“Aleppo linna mesinik” on autori debüütromaan. Raamat jutustab loo Süüria sõjapõgenikest. See sündis lugudest, mida autor kuulis Ateenas vabatahtlikuna UNICEFi toel tegutsevas pagulaskeskuses töötades.

Raamatu peategelased on Nuri ja Afra. Nad on abielupaar, kes elavad Aleppos. Mõlemad armastavad oma kodu. Nuri on mesinik, kelle mesila asub künka otsas, mida ümbritsevad põllud ja kust näeb linna. Afra on kunstnik, kes maalib imelisi maale.

Süürias käib kodusõda ning abielupaar on sunnitud riigist põgenema peale seda, kui nende väike poeg õhurünnakus surma sai. Peale rünnakut jäi Afra pimedaks ja Nuri püüab olla naise pärast tugev.

Nad ei taha lahkuda, aga samas Nuri teab, et neil ei ole seal tulevikku. Ees oleks ootamas hoopis hirmsam elu. Seega maksavad nad smugeldajatele, et riigist lahkuda. Sellega nende pikk teekond alles algab. Abielupaar püüab jõuda välja Inglismaale, kus neid ootab ees Nuri nõbu Mustafa. Selleks tuleb neil kõigepealt läbida nii Türgis kui Kreekas asuvad laagrid.

See on kaasahaarav raamat sõjapõgenikest ja nende teekonnast rahulikuma elu suunas. See ei ole lihtne. Oma teekonnal kohtuvad nad väga paljude erinevate põgenikega, kes on samas olukorras nagu nemad. Nuri kuuleb erinevaid lugusid sellest, kuidas erinevad inimesed on laagritesse jõudnud. Nad on sunnitud peatuma erinevates laagrites. Mõni on turvalisem, mõni mitte. Seal, kus on hädalisi, leidub alati ka inimesi, kes abivajajate pealt teenivad. Nii kohtub Nuri ka naiivsete ja abitute noorte ärakasutajatega, smugeldajatega, narkomaanide ja narkodiileritega. Lisaks teekonna raskustele maadlevad nii Nuri kui Afra leinaga oma pisipoja kaotuse üle. Mõlemal on selleks erinevad meetodid, mis paraku kipuvad neid teineteisest eemale kiskumisega.

See on kurb ja hingeminev raamat raskete elusaatustega inimestest. Kõik see on suurepäraselt ning kauni keelega kirja pandud ja eestikeelne tõlge on ka suurepärane. Raske on midagi selle kohta öelda, seda peab ise lugema ning kõik need tunded ja mõtted endast läbi laskma. See on kindlasti üks mu selle aasta parimaid lugemiselamusi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: