Amy Chua. Ematiigri võitlus (Postimees Kirjastus, 2021)

Ematiigri võitlusTõlkinud Epp Aareleid
196 lk

Ma ikka vaatan kirjastuste kodulehtedelt, millised raamatud on ilmumas ning loen tutvustusi. Selle raamatu sisututvustus tundus minu jaoks huvitav ning intrigeeriv. Lugedes selgus, et raamat ongi põnevalt ja kaasahaaravalt kirjutatud ning teema on selline, mis ajab kindlasti osad inimesed vihale.

Amy Chua on hiina päritolu Ameerikas elav õigusteaduste professor. Tal on kaks tütart ning selle raamatu teema ongi selles, kuidas ta Ameerikas üritab kasvatada oma tütreid nagu hiina ema. Ta seadis lastele juba noorest peast eesmärgid, mida siis nood täitma pidid.

Kõigepealt autor selgitab, mida kujutab endast hiina ema. Hiina emad on oma lastega ranged, seavad neile suuri eesmärke ja ei tee järeleandmiseid. Nemad teavad paremini, mis nende lastele parem on, hoolimata lapse enda arvamusest. Lääne inimene on harjunud, et lastele on antud teatav vabadus ise oma huvialasid valida. Hiina emad on orienteeritud edule. Igasugustel võistlustel ja muudel sellistel üritustel loeb ainult esimene koht. Kui laps jääb teiseks, siis on tema ja järelikult ka tema ema läbi kukkunud. Hiina emadele on ääretult oluline laste kuulekus perekonnale ning igasugused sõnavahetused ja vastuhakud teevad perekonnale häbi ning näitab hiina ema läbikukkumist.

See oli väga huvitav lugemine, kuidas Amy Chua üritab oma lapsi kasvatada nagu tüüpiline hiina ema. Vanema tütre paneb ta klaverit mängima ja noorema viiulit. Eks tal ikka tekivad kokkupõrked ka, eriti just oma noorima tütrega. Ta ei lubanud oma lastel telekat vaadata, arvutimänge mängida, ega üldse sõpradega mängida. Tema jaoks oli see aja raiskamine. Kõik vaba aeg pidi kuluma õppimisele või pillimängu harjutamisele, isegi puhkuse ajal. Mis sellest kõigest välja tuli, seda saate lugeda juba raamatust.

Lääne inimesel ajab nii mõnigi asi siin raamatus silmad õudusest pärani ja tundub uskumatuna. Ega ma ise ka kõigega nõus ei ole, mis ta siin teeb. Ta läheb päris mitmes kohas minu arvates liiale. Samas on selge, et kui laps ise tahab mingi alaga tegeleda ning sellega tippu jõuda, siis peab harjutama. Minu meelest äärmiselt vajalik ja põnev raamat kultuuridevahelisest erinevusest ning siit saab aimu küll, miks paljudel aladel asiaadid esirinnas on. Igatahes mina soovitan oma silmaringi laiendamiseks lugeda. Raamat on kergesti jälgitav ning seda lugedes ei hakka igav. Nagu ta ise ütleb, siis on raamat kirjutatud eneseiroonilises võtmes.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: