P. Z. Reizin. Õ.N.N. (Petrone Print, 2018)

ÕnnTõlkinud Kadri Pettai
411 lk

Selle raamatu suhtes olid mul alguses eelarvamused. Ma isegi ei tea, miks ning natuke pelgasin lugemist. Õnneks oli raamat ootamatult hea. Aitäh Petrone Prindile raamatu eest.

Jen on 30. eluaastate keskel olev naine, kelle mees on just maha jätnud. Ta on kurb, sest ei taibanud, et midagi on valesti ning unistas ühistest lastest. Nüüd arvab naine, et ta ei leia enam kedagi ning lastest ei tasu unistadagi. Seda näeb pealt Aiden, kellele Jen väga meeldib ning ta soovib naist õnnelikuks teha. Seega asub ta netist otsima Jenile sobivat meesterahvast. Asja teeb huvitavaks see, et Aiden on väga keerukas arvutiprogramm – tehisintellekt (AI).

Jen töötab Aideniga, et teda arendada, et AI saaks asuda tööle inimkonna hüvanguks. Aiden peaks olema metallkastides ühes laohoones. AI loojad, aga ei tea, et Aidenil on õnnestunud pääseda internetti ja ta salamisi jälgib Jeni käekäiku. Seda üldsegi mitte paha pärast.

Teiselt poolt on meil Tom, 40. eluaastates lahutatud meesterahvas, kes ei ole päris kindel, mida edasi teha. Ta on müünud oma reklaamiäri ja kolinud Ameerikasse, et kirjutada romaani, mis ei taha kuidagi esimesest leheküljest kaugemale jõuda.

See oli mõnus ajaviitekas. Alguses see tegi mu rõõmsaks. Kõik need tehisintellekti poolt korraldatud kohtumised ja kahe inimese kokku viimine. See oli humoorikas. Aga mida edasi lugu läks, seda hirmutavamaks muutus. Tehisintellektid on targad. Nad on võimelised inimesi jälgima kõiksugustest seadmetest, mis kasutavad internetti ja neil on võimalik hävitada kõik, mis kasutab elektrit jne. Kui nad seda vaid soovivad. Ausalt, mul tekkis tahtmine oma nutiseadmed kõik välja lülitada. Aiden oli küll sõbralik ja tore, huvitus vanadest filmidest ning tema unistuseks oli proovida juustu. Aga mis siis, kui kõik AI-d ei ole sõbralikud? Muidugi on veider tehisintellektile tundeid omistada, aga võib-olla nad ei olegi inimestest selle poolest nii erinevad?

Ma soovitan lugeda küll. Tore romantiline raamat kahe inimese kohtumisest ja sellest, mida tehisintellektid võivad korda saata. Samuti oli siin mitmeid huvitavaid tegelaskujusid. Võib-olla võib tekitada väikest viisi paranoiat.

Üks kommentaar “P. Z. Reizin. Õ.N.N. (Petrone Print, 2018)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: