Olga Tokarczuk. Aja oma atra läbi koolnute kontide (Hendrik Lindepuu Kirjastus, 2020)

Aja oma atra läbi koolnute kontideTõlkinud Hendrik Lindepuu
237 lk

Tokarczuk on mulle juba tükk aega huvi pakkunud ja kui ilmus “Aja oma atra läbi koolnute kontide”, siis see pealkiri oli juba nii huvipakkuv, et köitis tähelepanu. Ma sisuga enne suurt ei tutvunudki. Sellest pealkirjast piisas huvi äratamiseks. Ma ei osanud arvatagi, et see on krimi. Eelmine Poola krimi (“Katk Breslaus“), mida lugesin, osutus omapäraseks, aga köitvaks. Sama võib öelda ka Tokarczuki raamatu kohta. Ma ilmselt plaanin ka teised tema raamatud läbi lugeda. See oli lihtsalt nii teistsugune ja just sellepärast see köitiski. Tundub, et mulle sobib Poole krimikirjandus, nii et palun mulle rohkem Poola krimi.

Tegevus toimub Poolas, Tšehhi piiri ääres ühes üksildases külas, kus segastel asjaoludel saab surma proua Duszejko naaber. Proua Duszejko on pensionil õpetaja ja tulihingeline loomakaitsja. Proua valutab südant, et inimesed tapavad loomi ja siis söövad neid ning inimkond ei väärtusta looma elu. Proua Duszejkol on üks isevärki teooria, miks naaber surma sai ja ta selgitab seda ka politseile. Politsei ei võta teda tõsiselt, sest proua arvates tapsid tema naabri Metskitsed. Õige pea hukkub aga riburadapidi segastel asjaoludel mitu jahindusega seotud tegelast.

See oli tõesti väga omapärane kriminaalromaan. Siin on palju filosoofilisi mõtisklusi ning ma tundsin ootamatult ennast nii mitmeski kohas ära. Proua on ise ka omamoodi. Ta ei kutsu inimesi nende ristinimedega, vaid paneb neile ise oma mõtteis nimesid. Nii on tal naabriteks näiteks Isevärk ja Suurjalg. Autoril on suurepärane idee ja siin raamatus on see meisterlikult teostatud. Mulle meeldis selline aeglane, rahulik ja mõtisklev stiil. Mina soovitan kindlasti lugeda, kes ei ole veel lugenud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: