Metsavaimu heategu: sada eesti muinaslugu metsast ja meist (Varrak, 2016)

Metsavaimu heateguJutud välja valinud ja ümber pannud Risto Järv
383 lk

Pealkiri juba reedab meile natuke, millest siin juttu tuleb. Metsast ja meist endist, eestlastest.

Mets on eestlastele juba väga ammusest ajast olnud oluline paik ja eks ta ole seda ka praegu. See on inspireerinud inimesi metsast jutustama. Mulle endale on ka metsas viibimine oluline. Tunnen, et seal kaob stress ning meel muutub palju rahulikumaks. Nii püüan linnast ikka vahepeal maale ning metsa minna.

Mulle meeldib, et need sada muinasjuttu on siin teemade järgi grupeeritud ja alguses on lühike selgitus teema kohta. Muinasjuttude teemad on siin, kuidas metsa mindi, kuidas seal elati ja kuidas peale metsas ekslemist välja saadi. Lisaks veel loomislood, lood loomadest, meeste ja naiste suhetest, laste ja lapsevanemate suhetest, tööst ja õigusest ning loomulikult vanapaganast ja muudest üleloomulikest tegelastest..

Need lood on eeskätt mõeldud ikkagi täiskasvanutele. Laste jaoks ei ole enamus lugusid sobilikud, sest on üsna vägivaldsed. Kohati lugesin ja suu jäi lahti. Näiteks muinasjutt “Pojakene kitsetares”, mis on ilmselt meie vaste Jacki ja oavarre loole, aga noh meie versioon on ikka veidram. Poeg hakkab koos emaga mööda oavart üles ronima ning ühel hetkel ema kukub maha surnuks. Poeg siis vaatab, et mis sa seal maas irvitad ning laseb talle suhu. No misasja. Kust sellised asjad tulevad? 😀

Üldiselt on need muinasjutud täis kavalust ning tüssamist ja mis seal salata ka vägivalda. Tavaliselt õige saab oma tasu ja vale saab oma palga. Hoolimata vägivaldsusest oli siiski tore lugemine, mida igal õhtul natukese haaval lugeda. Korraga ei tahtnudki lugeda. Muinasjuttude temaatika on tuttav, kuigi enamik selle kogumiku tekste ilmub trükis esimest korda. Mulle üldiselt meeldis ja hea meel on, et see ka isiklikus riiulis olemas on.

One thought on “Metsavaimu heategu: sada eesti muinaslugu metsast ja meist (Varrak, 2016)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: