Stella Arbenina. Terrori käest vabadusse (Varrak, 2017)

Terrori käest vabadusseTõlkinud Marju Randlane
302 lk

Stella Meyendorff (lavanimi Stella Arbenina) oli Peterburis sündinud inglanna, kes sai lõpuks Eesti kodakondsuse, Ta oli paruness, aga temast sai kuulus näitlejanna.

Selles raamatus kirjutab ta enda privilegeeritud elust enne Esimest maailmasõda, maailmasõja ajal ja ka pärast seda Venemaal toimunud revolutsioonide ajal. Nende perekonnal oli hea elu. Stella oli paruness, kes suhtles ka Venemaa tsaariperega. Sõja ajal muidugi kõik muutus. Venemaal toimusid suured poliitilised muutused, mis hävitasid seni valitsenud klassi, kuhu kuulus ka Meyendorffide suguvõsa.

Siin ongi kirjeldatud tema ja ta perekonna toimetulekut näljaga ja muutunud elukorraldusega. Kuidas nad lootsid viimse hetkeni, et mõistus saavutab võidu. Paraku nii ei juhtunud, bolševikud tulid võimule ning algas terror. Vahistati nii tema mees kui ka ta ise. Nende kolm last olid saadetud mehe vanemate juurde Peterburist eemale. Õnneks suudeti nemad vanglast vabastada, kui nii paljud nende sõbrad-tuttavad hukati. Nad teadsid, et pääsemine võis olla ajutine. Nii nad otsustasidki põgeneda Eestisse, mis tol ajal oli Saksa võimu all. Neil oli küll kummaline tunne põgeneda vaenlaste juurde, aga mis teha, kui kodumaal ei olnud enam ohutu olla. Eestisse nad ka lõpuks jõudsid. Neile kuulus siin Kumna mõis. Mõis oli küll sõja käigus hävinenud, aga külalistemaja oli alles. Suur mure oli neil ka laste pärast, kes jäid Venemaale.

Kuna Stella Meyendorff oli paruness, siis seisus ei lubanud tal tegeleda näitlemisega. Näitlemine huvitas teda juba lapsest saati. Venemaal toimuvate poliitiliste muutuste tõttu ta sai ja oli isegi sunnitud sellega tegelema, et natuke raha saada, mille eest elada.

Autor kirjutab siin emotsionaalselt nii tsaariperekonnast kui enda perekonna läbielamistest. Alguses lugema hakates tundus raamatu stiil kuidagi võõras, aga ei ole midagi imeks panna. Originaal on kirjutatud aastal 1929. Sellega harjus ära ning raamat oli huvitav vaade Venemaa revolutsioonilisse aega aadliseisusest inimese silmade läbi, kes kaotas praktiliselt kõik oma varad ning nägi kuidas terve hulk inimesi lihtsalt hävitati.

One thought on “Stella Arbenina. Terrori käest vabadusse (Varrak, 2017)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: