Marek Krajewski. Katk Breslaus (Hendrik Lindepuu Kirjastus, 2020)

KatkTõlkinud Hendrik Lindepuu
259 lk

See on minu esimene Poola krimka ja vist ka esimene Lindepuu Kirjastuse välja antud raamat, mida olen lugenud. Ma arvan, et see ei jää mu viimaseks lugemiseks Poola kirjandusest.

See oli üks väga kummaline krimka. Kui ma selle lugemist alustasin, siis need sündmused tundusid kuidagi väga veidrad, nii et mu huvi oli äratatud. Raamatu õhustik meenutas mulle natuke “Stockholm 1793“, aga muidugi sündmused on siin hoopis teised.

Tegevus toimub 1923. aastal Breslaus. Tapetud on kaks prostituuti. Nad on kägistatud ning nende esihambad on murtud. Asja püüab lahendada ülemvahtmeister Eberhard Mock. See lahendamine on ka kummaline. Keegi talle otseselt seda ülesannet ei anna, aga tema tunneb sümpaatiat naiste vastu ning ei suuda vastu panna. Seda tehes satub ta igasugustesse sekeldustesse ja mitte ainult uurimise tõttu. Mock on ise ka üks veider kuju. Ta töötab kombluspolitseis, aga tahaks kangesti töötada kriminaalpolitseinikuna. Sellest ka siis vastupandamatu huvi selle tapmise vastu. Teda pole sinna aga vastuvõetud tema plahvatusohtliku iseloomu ning alkoholiprobleemi tõttu.

Juurdlus edeneb aeglases rütmis, süüdlane selgub lõpuks ka. Kuigi see lõpplahendus on nii veider. Väga ootamatu igatahes ning pani mind kulmu kergitama.

See ei ole tavapärane krimi, mida olen harjunud lugema. Esiteks juba see ajastu. Sõda on üle elatud. Linnas lokkab prostitutsioon, kohati küll poolsalaja. Prostituudid peavad ennast politseis registreerima jne. Siin on päris palju erinevaid tegelasi, kelle nimede meeldejätmine ei ole just kõige kergem, aga igaühel siin on oma roll kanda. Ja mulle meeldib Mock. Ta on küll veidi räämas oma katkiste riiete ja pohmakaga, aga ta on huvitav kuju. Ta joob korra kuus ennast nii täis, et pärast ei mäleta midagi. Samas on ta haritud ning esteet. Tema uurimismeetodid ei ole ka tänapäeval enam aktsepteeritud, aga tollel ajal ei olnud see ilmselt oluline, kui politsei vangide kallal vägivalda tarvitas. Igatahes mulle meeldis ja soovitan lugeda.

Nagu ma aru sain, siis see on sari. Igatahes ma loodan, et ka järgnevad osad tõlgitakse eesti keelde. Mina igatahes jään ootama. Loeksin huviga ka järgnevat osa.

One thought on “Marek Krajewski. Katk Breslaus (Hendrik Lindepuu Kirjastus, 2020)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: