Tara Westover. Haritud (Sinisukk, 2020)

HaritudTõlkinud Karin Suursalu
423 lk

See oli emotsionaalne raamat. Ma aimasin, et see võib olla hea lugemine ja nüüd veendusin, et oligi.

Tara sündis ja kasvas üles Idahos mormoonide perekonnas. Tema isa on tõsiusklik mormoon ja lisaks sellele ka maailmalõpukuulutaja. Minu arvates tegi selline kombinatsioon temast rumala ja ohtliku inimese. Ta ei salli meditsiini ja põlgab haridust. Ammugi ei usalda ta riiki. Meditsiin, haridus ja riik on kõik sotsialistid ja illuminaadid, kes ainult ootavad, et nende perekonda tappa. Käis pidev varumine ning maailmalõpuks valmistumine.

See tähendas seda, et lapsed pidid juba väikesest peale töötama isale kuuluvas romulas eluohtlikes tingimustes. Peres on seitse last ning Tara pidi 10-aastaselt sinna tööle minema. Nad said mitmeid eluohtlikke vigastusi nii töötades, kui erinevates avariides. Ajutraumasid ja tõsiseid põletushaavu raviti lihtsalt kodus mingite isetehtud ravimitega ja isa suhtumisega, et küll jumal tervendab. Imekombel muidugi nad tervenesid ka. Muidugi erinevate tüsistustega.

Tara aga ei tahtnud elu lõpuni romulasse jääda ning seega hakkas ta ise ennast harima, eelkõige matemaatikas. Ta jõudis nii kaugele, et sai lõpuks minna kolledžisse. Ta on õppinud ka Harvardis ja Cambridge’is. See oli minu meelest imetlusväärne, et tal oli tahtejõudu ja peale hakkamist, et isa vastuseisule mitte järele anda.

Mind tõsiselt ärritas siin selle isa käitumine, et tema teab, kuidas on õige ja kuidas käituma peab. Nii kuidas tema ütleb, nii ka on ja naise koht on köögis jne. Mulle pole kunagi sellise suhtumisega inimesed meeldinud. See vihastas ja samas tegi kurvaks, sest need lapsed pidid sellises keskkonnas üles kasvama. Üks vendadest kaldus ka füüsilisele vägivallale. Kurvastas, et see vägivald mõjutas Tara enesekindlust ja mõttemaailma nii pikalt. Samas mul on hea meel, et ta suutis selle enda jaoks selgeks mõelda ning eluga edasi minna, sest see vaimne vägivald, mida siin kirjeldatud on, on ikka päris õudne. Väga mõtlemapanev raamat. Mina igatahes soovitan lugeda.

One thought on “Tara Westover. Haritud (Sinisukk, 2020)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: