Simon Sebag Montefiore. Jeruusalemm (Varrak, 2013)

JeruusalemmTõlkinud Aldo Randmaa
800 lk

See oli väga mahukas ja raske lugemine. Pooleli ei jätnud ma seda raamatut ainult seetõttu, et ma lugesin teda ühe väljakutse raames ja pealegi on tegu isikliku raamatuga.

Lugemist alustades tundus, et tegemist on huvitava raamatuga (mõni koht ikka oli ka, eriti 19. sajand ja tänapäev), aga üldiselt suutis see mulle alati une peale ajada. Juba aegade algusest peale ei ole seal olnud muud, kui ainult sõjad selle territooriumi pärast. Alguses territooriumi pärast, hiljem usu pärast. Erinevad rahvused ja usulahud ei saa seal läbi tänase päevani, kuigi mingi kord on neil seal olemas. Ikka on uudistest mõnikord silma jäänud vägivald sealses piirkonnas ja ma ei olnud aru saanud, kellel seal õigus on. Peale raamatu lugemist olen selles osas endiselt segaduses. Kellel on seal suurem õigus olla, araablastel, juutidel, kristlastel? Tundub nagu kõigil oleks õigus seal olla.

Raamatust sain teada, et Jeruusalemm on kahe rahva pealinn ja kolme usundi linn. Need usundid jagunevad omakorda erinevateks usulahkudeks. Mulle tundus nagu oleks seal miljon erinevat olnud. Ja kõik kaklevad omavahel. Isegi tänapäeval lähevad preestrid kirikus omavahel kaklema.

Minu jaoks oli seda raske lugeda. Erinevad sõjad ja vägivald, muutsid mu arvamust sellest linnast. Üks vallutaja ehitas maharaiutud peadest torne, teine jättis laibad linnaväravatesse mädanema jne jne. Mul on tunne, et ma ei taha seda linna mitte kunagi külastada.

Autor on muidugi teinud suurepärast tööd erinevate arhiivide ja isiklike materjalide raamatuks kirjutamisel. Lihtsalt see ei olnud praegusel hetkel päris minu raamat.

One thought on “Simon Sebag Montefiore. Jeruusalemm (Varrak, 2013)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: