Alo Särg. Baltisaksa aadel Eesti- ja Liivimaal (Argo, 2018)

Baltisaksa aadel Eesti- ja Liivimaal253 lk

“Baltisaksa aadel Eesti- ja Liivimaal” on faktitihe ülevaade antud teemast ning selle lugemine ei olnud just kõige kergem. Selle eest sai aadlikest ning nende mõisatest ning eluolust ülevaate.

Siin raamatus saab ülevaate Eesti- ja Liivimaa aadelkonna mõisatest, elukorraldusest ja tavadest. Raamatu esimene pool keskendub mõisate tüüpidele ning nende arhitektuurile. Autor annab ülevaate aadlike tegemistest – kes oli sõjamees, kes kirjanik, kes kunstnik, kes teadlane. Peamiselt oldi muidugi tegevad sõjanduses ja poliitikas. Minu jaoks vast kõige huvitavam osa oli aadlike matmiskombed ja haudade tähistamine. See oli väga asjalik lugemine.

Raamatu teine pool keskendub suuremate suguvõsade tutvustamisele. Kes olid nende kuulsamad esindajad ja millega nad tegelesid. See osa kippus minu jaoks natuke venima, sest peamiselt käis nende tüüpide tegevus ühelt sõjaväljalt teisele ja minu jaoks oli seda liiga palju. No ei jää paremagi tahtmise juures kõik need nimed, lahingud ja ordenid meelde. Ajaloolises mõttes muidugi hea ülevaade.

Soovitan lugeda nendel, keda see teema huvitab. Ma ise ei ole enne selle raamatu lugemist mõisnike teemale suurt tähelepanu pööranud. Muidugi ma olen ise mõnda mõisa ka külastanud ja imetlenud, aga millegipärast ei ole mõelnud endistele omanikele. Raamatus on palju fotosid ja oli huvitav vaadata, missugused need aadlikud välja nägid. Daamid on kõik väga ilusad. Ma ei saa mainimata jätta ka nende nimesid. Üks uhkem kui teine. Kuigi ma ei saa hästi aru, milleks on vaja ühele inimesele viite eesnime, olgu ta siis aadlik või mitte. 😀

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: