Maja Lunde. Lumeõde (Rahva Raamat, 2019)

LumeõdePildid joonistanud Lisa Aisato
Tõlkinud Marit Hansen
192 lk

Oi, kui hea raamat see oli. Aga nii kurb. Ma ei osanud seda üldse oodata. Ei olnud ennast selleks ette valmistanud. Ma ei lugenud enne, millest raamat kirjutab. Raamat ilmus enne jõule ja sisekaanel on kirjas jõulujutustus, siis ma eeldasin, et siit tuleb armas jõululugu. Jõululugu on see küll, aga peamiseks teemaks on lein. Kuidas sellega toime tulla ja sellega leppida.

Julian on väike poiss, kes on jõuluõhtul sündinud. Talle on jõulud lemmikaeg aastast ning Julian alati ootab seda rõõmuga. Sellel aastal on kõik teisiti. Tundub, et jõulud ei tulegi. Kodu on kaunistamata ja tema perekond ei ole enam endine. Kõik on iseenda kahvatud varjud. Siis ühel päeval kohtab Julian Hedvigit. Hedvig on rõõmsameelne punaste juustega tüdruk, kellel on komme liiga palju rääkida. Hedvigiga koos olles tunneb Julian rõõmu, kuigi tüdruku kodu tundub talle natuke kummaline. Samamoodi on kummaline vanamees, keda ta mitmeid kordi tüdruku hoovil näeb, aga kellest Hedvig ei taha rääkida.

“Lumeõde” oli põnev lugemine, mida ma ei tahtnud enne käest panna, kui läbi sain. See haaras mind kaasa, mis siis, et see oli nii kurb, et mind nutma ajas. Peale selle lõpetamist pidin tegema õues ühe jalutuskäigu. Raamat tekitas lihtsalt nii palju emotsioone. Mina täiskasvanuna sain ühel hetkel aru, mis suunas tegevus läheb, aga sellest hoolimata, mulle väga meeldis. Mulle meeldis siin see, kuidas Julian oma leinaga toime tuleb ja mis tundeid see temas tekitab. Kui hästi ja samas lihtsalt on autor suutnud need tunded lahti kirjutada.

Raamatus on 24 peatükki, nii et lapsel ongi sobiv iga päev üks jutuke lugeda. Kui muidugi on kannatust seda 24 päeva lugeda. Lugu on tõesti põnev. Ja muidugi need illustratsioonid. Ma ei ole midagi nii ilusat ammu näinud. See tegi loo kuidagi eriti elavaks. Raamat tekitas mulle nüüd tahtmise juua kakaod. Igatahes mina soovitan soojalt lugeda.

One thought on “Maja Lunde. Lumeõde (Rahva Raamat, 2019)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: