John Guy. Mu süda on minuga: šotlaste kuninganna Mary Stuarti elu (Varrak, 2019)

Mu süda on minugaTõlkinud Tõnis Värnik
582 lk.

Jällegi üks mu isiklikest raamatutest. Saadud tänu sellele, et võitsin Varrakult 100 raamatut omal vabal valikul. Valisin ka selle, sest ajalugu huvitab mind. Ma natuke pelgasin seda raamatut, sest see on nii mahukas. Tegelikult oli huvitav lugemine, kuigi edenes päris aeglaselt.

Mary Stuart sündis 8. detsembril 1542. aastal ja oli kõigest 9-kuune, kui ta krooniti Šotimaa kuningannaks . Juba väikese lapsena saadeti ta Prantsusmaale elama. Temast pidi saama Prantsusmaa tulevase kuninga naine. 16-aastaselt temast saigi Prantsusmaa kuninganna ning paari aasta pärast oli ta juba lesk. 18-aastaselt pöördus ta tagasi Šotimaale, et võtta üle sealne troon, mis kuulus talle. Ta abiellus uuesti ning temast sai väikese poja ema. Salapärastel asjaoludel tema mees (lord Darnley) mõrvati ning juba õige varsti abiellus Mary lord Bothwelliga. See ei meeldinud aga Mary õukonnale ning ta sunniti troonist loobuma oma poja kasuks. Mary ise põgenes Inglismaale, kus ta viimased eluaastad veetis vangina ning lõpuks ka hukati.

Selline on lühidalt Mary Stuarti elulugu. Raamatu autor on väga põhjalikult uurinud Mary Stuarti elu ning kasutanud selleks erinevaid arhiivimaterjale. Raamatu lõpus on välja toodud sündmuste kronoloogia, märkused ja viited ning bibliograafia.

Autor maalib siin raamatus pildi, et Mary ei olnud halb valitseja. Ta oli lihtsalt liiga naiivne ja usaldas valesid inimesi. Mary oleks suurepäraselt valitsemisega hakkama saanud, kui tema õukonna lordid ei oleks võimu pärast võidelnud ning Inglismaa ei oleks vahele torkinud. Minu meelest oli lordidel raske leppida mõttega, et nende valitsejaks on naine. Kuigi samal ajal oli mitmel pool Euroopas naisvalitseja. Samal ajal oli Maryl vaenlaseid ka Inglismaal, kus valitses kuninganna Elizabeth I. Elizabeth ei olnud abielus, tal ei olnud päriijat ning tema riigisekretär William Cecil pidas Maryt ohuks Inglismaa troonile. Seetõttu punus ta mitmeid intriige Mary vastu, sageli koos mässuliste Šoti lordidega.

Mul hakkas Mary’st kahju seda raamatut lugedes. Noor naine selles karmis meeste maailmas. Tema elu oli täis pidevaid intriige võimu ja usu pärast. Teda on süüdistatud ka oma abikaasa, lord Darnley tapmises, aga raamatut lugedes tundub, et ta siiski ei olnud selles osaline. Peale raamatu lõpetamist vaatasin ka Mary elust tehtud filmi “Mary, šotlaste kuninganna” . Filmis on tema elu lühidalt kokku võetud ja tundub üsna tõetruu, välja arvatud kohtumine kuninganna Elizabethiga. Päriselt ei kohtunud nad kunagi, kuigi Mary seda väga soovis. Mitmel korral oleks see ka teoks saanud, aga nii Elizabethi kui Mary õukonna mehed, rikkusid mitmel korral need plaanid ära.

Tollel ajal oli karm võitlus võimu  ja usu pärast. Samas kui Mary oleks natukene vähem ambitsioonikam olnud ja poleks kogu aeg nõudnud, et teda kinnitataks Inglismaa trooni pärijaks, siis tema elu oleks võinud kulgeda teisiti. Paraku oleksid ei maksa midagi.

Ajaloohuvilistele soovitan lugeda. Minu jaoks oli tegemist hea raamatuga, aga teda ei olnud kerge lugeda ja edenes aeglaselt. Seda sellepärast, et raamatus on palju informatsiooni ja selle lugemine nõuab keskendumist.

 

One thought on “John Guy. Mu süda on minuga: šotlaste kuninganna Mary Stuarti elu (Varrak, 2019)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: