Nora Ikstena. Emapiim (Kirjastus Hunt, 2018)

emapiimTõlkinud Ilze Talberga ja Margus Konnula
224 lk.

Ma olen seda raamatut tahtnud juba selle ilmumisest saadik lugeda. Lõpuks jõudis nüüd see õige hetk kätte.

Romaan on suures osas autori enda elu põhjal kirjutatud. Raamatus kulgeb tegevus kahe tegelase silmade läbi. On üks noor tüdruk, kes on sündinud 1969. aastal, on veel tema ema, kes on sündinud 1944. aastal. Raamat kirjeldab paralleelselt mõlema naise elu nõukogudeaegses Lätis.

Tüdrukul ei ole normaalset lapsepõlve. Tema ema on temast kaugenenud, teda kasvatab ema ema (nagu tüdruk teda nimetab) ja ema kasuisa. Ema ei ole suutnud kohaneda oma eluga, tal on depressioon ning ta üritab ka enesetappu. See noor tüdruk on oma emale nagu ema. Teeb talle süüa, koristab, hoolitseb tema eest ja muretseb, et ema ikka elaks.

Ema ei ole saanud oma mõtetega rahu. Ta ei suuda taluda valitsevat võimu. Elu tundub talle nagu valskust täis ja pinnapealne olevat. See elu ei ole õige, mida nad elavad. Ta tunneb, et see on elu raiskamine. Samas ei oska ega saa ka midagi muuta.

Raamat on kirja pandud lihtsas keeles ja seda on hea lugeda, olenemata teema raskusest. Kõige olulisemaks teemaks on siin muidugi emadus, aga veel on päevakorral võimu ja usu küsimus ning muidugi vabadus. Noor tüdruk ei oska unistadagi sellest, et kord oli Läti vaba riik, aga tema ema teab seda ja ei suuda leppida praeguse võimuga. Emapiim on siin raamatus võimas sümbol. 

Mulle väga meeldis see raamat. See läks mulle hinge. Ilusad kollased kaaned varjavad raske sisuga raamatut. Lugedes seda raamatut, jookseb tegevus nagu filmina silmade eest läbi. Elasin kogu südamest nendele tegelastele kaasa. Kellel see veel on lugemata, siis igal juhul soovitan.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: