Ray Bradbury. Võilillevein (Paradiis, 2018)

võililleveinTõlkinud Laine Hone
288 lk.

“Võilillevein” on ideaalne raamat suvel lugemiseks. Aprillis käis meie raamatukogus Eia Uus raamatuid soovitamas. See raamat oli üks neist. Tema soovitus tekitas huvi seda raamatut lugeda ja ma ei kahetse, et seda tegin.

See on raamat ühe poisi ühest lapsepõlvesuvest – 1928. aasta suvest Greentownis. Douglas Spaulding elab koos oma suure suguseltsiga väikeses Greentowni nimelises linnas Illinoisis. Raamatus ongi kajastatud terve linnakese tegemised selle ühe suve jooksul.

Siin raamatus ei ole kõik ilus. Terve elukogemus on siia kirja pandud. Võiks arvata, et mis siis ühe suve jooksul Douglasega ikka juhtuda saab. Aga saab. Näiteks tuttavate inimeste surm, ühe parima sõbra ära kolimine. Ei puudu ka väike põnevusmoment, kui tegutseb sarimõrvar. Kõik see on kirja pandud sügavamõtteliselt ja poistele kohase hasardi ning põnevusega. See on nagu elutsükkel, et mingid asjad saavad otsa ja kaovad minevikku.

Raamatu keel on lihtsalt võrratu. See on ilus ja lüüriline ja lugedes sa nagu viibiksid sealsamas, kus tegevus toimub. Tunned oma nahal seda sama kuuma suvepäikest ja sumedat õhtut nagu tajub seda Douglas. Seda lugedes hing puhkas. Lihtsalt vaimustav raamat. Kulgemise raamat. Soovitan kindlasti kõigil lugeda. Üks mu parimaid lugemiselamusi sellel aastal. Ma ei suutnud seda raamatut kiiresti lugeda, ega ei tahtnudki. See pole selline teos, mille peaks kiirelt alla kugistama. Ilmselt ma tahan seda kunagi ka uuesti lugeda. Võrratu raamat.

 

 

 

One thought on “Ray Bradbury. Võilillevein (Paradiis, 2018)

Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: