Jaak Juske. Eesti kuulsad meresõitjad ja piraadid (Randvelt Kirjastus, 2014)

eesti-kuulsad-meresõitjad-ja-piraadid-isa-põnevad-unejutud-ajaloostIllustratsioonid Merilyn Anvelt
60 lk.

“Eesti kuulsad meresõitjad ja piraadid” on sarja “Isa põnevad unejutud ajaloost” teine raamat. Raamatus leiavad kajastamist nii Saaremaa viikingid, vitaalivennad, Kihnu Jõnn ja loomulikult maadeavastajad.

Raamatus on lastele lihtsas keeles kirjeldatud esimese Eestist pärit maadeavastaja elukäiku, kelleks oli Adam Johann von Krusenstern. Samuti leiavad kajastamist Krusensterni poeg ja pojapoeg, kes mõlemad olid samamoodi maadeavastajad. Raamatus on oma koha leidnud ka Fabian Gottlieb  Benjamin von Bellingshausen, Otto von Kotzebue ja Ferdinand Friedrich Georg Ludwig von  Wrangell. Neid mehi ühendab lisaks seiklusjanule ka see, et nad kõik olid baltisaksa päritolu.

Lisaks on tee raamatusse leidnud ka uuema aja tegijad nagu esimese eestlasena ümber maailma sõitnud Ahto Valter ja uuemal ajal talle järgnenud jahtlaev Lennuk, purjekas Martha ning katamaraan Nordea ja lõpetuseks Uku Randmaa. Uku Randmaa on ainuke eestlane, kes on üksi ümber maailma purjetanud eestlane.

Selline tore lastele mõeldud ajalooraamat. Lood on sobivalt lühikesed, et sobida unejuttudeks ning nendest saab piisavalt algteadmisi antud teemast. Juttudes on põhiline info kirja pandud lühidalt ning liigset juttu pole. Põhiteemaks on siiski meresõitjad, piraatidest on vähem juttu. Minu jaoks need just väga põnevad ei olnud, aga mina pole ka laps, kellele need jutud mõeldud on.

3 thoughts on “Jaak Juske. Eesti kuulsad meresõitjad ja piraadid (Randvelt Kirjastus, 2014)

Add yours

  1. Olen su blogi juba pikemat aega suure huviga lugenud, sest olen ise ka suur lugemishuviline. Raamatute osas on meil küll täiesti erinev maitse, aga võib-olla just sellepärast ongi huvitav jälgida. Mul on tekkinud küsimus, mille järgi raamatuid valid? Viimasel ajal loed palju lühikesi, alla saja leheküljega, raamatuid ja lastekirjandust. Kas tööga seoses? Ma eelistan ise just paksemat ajatut klassimat. Tolstoid, Steinbecki, Hardyt, Dostojevskit, Pasternaki, Hugod, Balsaci jne. Oleks huvitan lugeda sinu arvamust ka nendest.

    Liked by 1 person

    1. Mul on hea meel, et sa mu blogi jälgid. Praegu olen jah ootamatult palju lastekaid lugenud. See on seoses sellega, et olen Facebookis sellises grupis nagu Lugemise väljakutse. Seal on erinevad väljakutsed, mille alusel saab raamatuid lugeda. Osalen seal praegu kolmes erinevas väljakutses ja nii olen läinud mõnikord kergemat teed ja lugenud teemasse sobiva lasteraamatu. Lugemist valin reeglina selle järgi, mis endale meeldib ja huvi pakub. Muidu mu huvid on seinast seina, aga eelistan uuemat kirjandust. Loen klassikat ka ja mul on ootejärjekorras nii mitmedki, mis mul lugemata on, aga ei jõua eriti, sest mul on nii palju raamatuid, mis ootavad lugemist. Eelistan lugeda ajaviitekirjandust, noortekaid, krimisid, põnevikke, psühholoogilisi romaane. Eriti ei armasta luulet ja eesti kirjanikke (erandeid siiski leidub ja mõned autorid meeldivad). Tolstoilt olen lugenud “Anna Karenina” läbi ning kodus riiulil ootab “Sõda ja rahu” oma aega. Steinbeck, Hugo ja nii mõnigi klassik ootab mul ka lugemisnimekirjas, aga ma ei tea, millal ma nendeni jõuan. Hardy ei ole mulle senini huvi pakkunud ja Balzac’i “Isa Goriot” oli nii igav, et pole rohkem huvi teda lugeda. Pasteranki “Doktor Zivago” ma kunagi alustasin, aga millegipärast jäi tookord pooleli. Ja Dostojevski ei ole minu kirjanik, kohe üldse mitte. Ma olen temalt lugenud “Kuritöö ja karistus” ning “Valged ööd”. Nendest olen siin ka kirjutanud.

      Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: