Harper Lee. Tappa laulurästast (Pegasus, 2017)

tappa-laulurästastTõlkinud Valda Raud
347 lk.

Millegipärast ma arvasin, et Harper Lee on mees. Ühel hetkel vist googeldasin teda ja sain teada, et hoopis naine on. Ma olen juba väga pikalt tahtnud seda raamatut lugeda, aga kuidagi ei ole see mu pihku sattunud. Ju nüüd siis oli õige aeg. Raamatu peamine teema on parajalt sünge, aga raamat ise seda minu meelest küll pole.

Raamatu tegevust annab meile edasi noor, 8-aastane tüdruk Jean Louise ehk Nirksilm nagu teda enamasti kutsutakse. Nirksilma isa on Atticus Finch, kes on väikeses linnas advokaat. Tüdruk jutustab meile oma elust, mängudest, suhetest venna Jem’i ning isa Atticusega. Alguses on neil peamiseks kõneaineks Koll Radley. Nii kutsuvad ümbruskonna lapsed ühte meest, kes oma majast kunagi ei välju. Laste uudishimu on aga suur ning nad tahavad temast rohkem teada.

Koll Radley teema vajub aga ühel hetkel unustusse, sest nende isa on asunud kaitsma meest, keda süüdistatakse vägistamises. Ega sellest muidu polekski midagi, kui tegevus ei toimuks 1935. aastal ning süüdistatavaks poleks mustanahaline mees, kes väidetavalt vägistas valgenahalise neiu.

Nirksilm püüab mõista tolleaegset maailma ja miks mingi asi juhtub, kui see ei peaks juhtuma.  Ta püüab mõista, mis vahe on mustadel ja valgetel. Miks mõne arvates mustanahalised on vähem väärt kui valged.

Kõik see jutt on edasi antud lapseliku siiruse ja süütusega. Raamatu algus oli minu jaoks natuke igavavõitu, lõpp selle eest oli juba põnevam. Mulle nii meeldis, kuidas raamatus olid välja toodud isa ja laste omavahelised suhted ning isa õpetussõnad lastele. See isa ja laste suhe oli nii armas. Soovitan lugeda, kellel veel lugemata.

Lõpuks õnnestus Nirksilmal ka Koll Radley’t näha. Mis asjaoludel see juhtus, seda saate teada juba raamatust.

Advertisements

One thought on “Harper Lee. Tappa laulurästast (Pegasus, 2017)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s