A. H. Tammsaare. Tõde ja õigus. 3. jagu (Digira, 2014)

e-raamat-tõde-ja-õigus-iii440 lk (E-raamatu aluseks on 1931. aasta trükk ja lehekülgede arv on selle pealt võetud).

Raamat on keeleliselt muutmata, sellepärast oli kohati kummaline sõnakasutus ja kirjavahemärkide asukoht. Senisest kolmest raamatust tõmbas mind see kõige vähem kaasa. Põhjuseks on see, et enamus raamatust keskendub poliitikale ja see teema mind ei huvita.

Teemaks on siis 1905. aasta revolutsioon. Mis toimub enne seda ja mida see endaga kaasa toob? Indrek satub muidugi sündmuste keskele, kuigi see mind väga ei veena. Kuidagi juhuslikult nagu juhtub see. Ta nimelt käib pidevalt ühes ajalehe toimetuses, kuigi tal tegelikult sinna asja ei ole, sest nad ei avalda teda. Tundub, et ta käibki seal niisama.

Kogu tegevus toimub selle revolutsiooni ümber. Tegelased on ka kummalised. Osad pooldavad tulihingeliselt seda ja arvavad tõsimeeli, et peale seda on kõik rahvas vaba ja terve rahvas saab ise otsustada. Üksikisiku elu pole nii oluline kui terve massi oma. Nende kõnedest ja ideedest oli tüütu lugeda. Mõte kaldus pidevalt mujale. Lisaks veel see sünge ja masendav sügisilm, mis taustaks oli.

Kuidagi kummaline on ka see, mille eest Indrek elab. Ta küll väidetavalt annab tunde, aga seda ei kajastata üldse. Pidevalt on ta kuskil salajastel koosolekutel ja muidu linna peal uitamas. Lisaks on tema suhted naistega imelikud.

Raamatu lõpuosa köitis mind märksa enam, sest siis oli ka tegevust mitte ainult revolutsioonist ja sotsialismist jahumine. Kõik see mõisate rüüstamine ja põletamine. Eriti mulle meeldis tegevus Vargamäel. See läks kuidagi hinge. Kõik see, mis juhtus Mariga ning vana Andrese ning Antsuga.

Tegemist ei olnud just mu lemmikosaga, aga plaanis on siiski ka need kaks viimast veel läbi lugeda. Neljandaga kavatsen alustada juba õige pea. Loodan, et tuleb parem kui kolmas osa.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: