Audrey Magee. Avantüür (Petrone Print, 2016)

avantüür“Avantüür” on üks äärmiselt kummaline raamat. Öelda oleks selle kohta nii palju, aga samas ei oska kuskilt otsast pihta hakata. Ma pole isegi kindel, kas see raamat mulle meeldis või mitte. Ma pean selle üle veel natuke mõtlema.

Raamatu tegevus toimub Teise maailmasõja ajal. Peter Faber on saksa sõdur, kes tahab sõjast puhkust saada. Selleks ta valib kosjaagentuurist välja Katharina Spinelli ja nad abielluvad. Nad veedavad koos paar nädalat ja mees läheb tagasi sõtta. Naine lubas ta ära oodata.

Raamatus kirjeldataksegi saksa sõduri ja lihtsa naise vaatepunkti sõjale ja elule. Peter Faber on alguses väga patriootlik. Kõik, mida Saksamaa juhid ütlevad või teevad, on tema jaoks õige. Otsuseid kahtluse alla ei seata. Saksamaast võimsamat pole ja teised riigid alistuvad kohe. Sõja võit on ainult nädalate küsimus.

Samas Katharina on lihtne naine, aga tahaks ka nautida neid hüvesid, mida kasutavad kõrgete ohvitseride naised. On selle nimel valmis isegi enese maha müüma.

Mida rohkem sõja lõpu poole, seda rohkem muutuvad ka tegelaste mõtted. Peter jookseb toidu nimel venelaste poolele üle ja satub seal vangi. Katharina on lõpuks ikka tagasi seal, kus alustas. Sõda toob inimestes esile kõige halvema. Nii on Katharina isa alguses väga patriootlik ja teeb, mida iganes, et võimuladvikule meeldida. Pärast kiibitseb samamoodi venelastega.

Raamatu teema on raske, kõik need sõjakoledused ja vägivald, aga kirjutatud väga hästi. Lugemine edeneb kiirelt. Mu peas on praegugi peale selle tutvustuse kirjutamist mõtete virvarr. “Avantüüri” kohta oleks veel paljugi öelda. Soovitan lugeda, sest raamat on mõtlemapanev. Tavaliselt, kui sõjast kirjutatakse, siis ikka liitlaste vaatenurgast.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: