Helen Rappaport “Neli õde” (Varrak, 2016)

nali ode_kaas_m.inddBriti ajaloolase Helen Rappaporti raamat “Neli õde” näitab suurvürstinnade Olga, Tatjana, Maria ja Anastassia elu rõõme, ebakindlust ja valu keiserliku Venemaa viimsete päevade taustal. Oma raamatus tugineb autor varem avaldamata kirjadele, päevikutele ja mälestustele. Goodreads.com lugejad valisid selle 2014. aasta parimaks ajalooraamatuks.

Raamatus räägitakse pikalt õdede unistustest, lootustest ja nende omavahelistest suhetest. Samuti suhetest vanemate ja väikese vennaga. Raamatust selgub, et nende elu oli väga isoleeritud. Nad elasid range järelevalve all Tsarskoje Selos või Livadia palees. Teiste omavanuste tüdrukutega oli neil vähe kokkupuudet. Vahel harva said oma sugulastega mängida. Selle tõttu olid nad naiivsed ja ei teadnud välismaailmast eriti midagi.

See kõik muutus aga 1914. aastal, kui algas I maailmasõda. Tüdrukud pidid astuma avalikkuse ette ja tegelema haavatud sõduritega. 1917. aastal sunniti tsaar Nikolai troonist loobuma ja keiserlikust perekonnast said vangid.

Huvitav ja põnev lugemine. Mõnikord tundus raamat natuke laialivalguv, aga muidu loetav. Kes teab, milliseks elu oleks kujunenud, kui tsaar oleks olnud sama huvitatud oma riigi käekäigust nagu oma perekonna omast. Või kui neil oleks õnnestunud ja nad oleksid tahtnud maalt põgeneda. Lõpuks nad juba teadsid, mis juhtuma hakkab.

Advertisements
Rubriigid: Raamatud, sildid: , , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s