Helen Rappaport “Neli õde” (Varrak, 2016)

nali ode_kaas_m.inddBriti ajaloolase Helen Rappaporti raamat “Neli õde” näitab suurvürstinnade Olga, Tatjana, Maria ja Anastassia elu rõõme, ebakindlust ja valu keiserliku Venemaa viimsete päevade taustal. Oma raamatus tugineb autor varem avaldamata kirjadele, päevikutele ja mälestustele. Goodreads.com lugejad valisid selle 2014. aasta parimaks ajalooraamatuks.

Raamatus räägitakse pikalt õdede unistustest, lootustest ja nende omavahelistest suhetest. Samuti suhetest vanemate ja väikese vennaga. Raamatust selgub, et nende elu oli väga isoleeritud. Nad elasid range järelevalve all Tsarskoje Selos või Livadia palees. Teiste omavanuste tüdrukutega oli neil vähe kokkupuudet. Vahel harva said oma sugulastega mängida. Selle tõttu olid nad naiivsed ja ei teadnud välismaailmast eriti midagi.

See kõik muutus aga 1914. aastal, kui algas I maailmasõda. Tüdrukud pidid astuma avalikkuse ette ja tegelema haavatud sõduritega. 1917. aastal sunniti tsaar Nikolai troonist loobuma ja keiserlikust perekonnast said vangid.

Huvitav ja põnev lugemine. Mõnikord tundus raamat natuke laialivalguv, aga muidu loetav. Kes teab, milliseks elu oleks kujunenud, kui tsaar oleks olnud sama huvitatud oma riigi käekäigust nagu oma perekonna omast. Või kui neil oleks õnnestunud ja nad oleksid tahtnud maalt põgeneda. Lõpuks nad juba teadsid, mis juhtuma hakkab.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: