Alexander Genis. Lugemistunnid: raamatusõbra kamasuutra (2016)

lrk-2-5-2016-lugemistunnid-raamatusõbra-kamasuutraOli see alles üks raske lugemine. Selle raamatu kohta on raske midagi öelda. Alexander Genis armastab kirjandust. Ta on lõpetanud Läti ülikooli vene filoloogina. Sestap on raamatus palju juttu vene kirjandusest, mis minule jääb kaugeks. Olen osasid raamatuid küll lugenud, aga paljusid mitte. Vene kirjandus ei kutsu mind lugema.

Ta kirjutab juttusid ka muudest teemadest. Näiteks Hiina filosoofidest ja Islandi saagadest, Piiblist, reisikirjadest, suvelektüürist, televisioonist, kinost jne.

Kirjastiil on tal huvitav ja omapärane. Võib-olla sellepärast oli mul teda raske lugeda. Mõned näited tema stiilist:

Kõik suurromaanid on alustanud oma elu järjejuttudena, sellepärast oskasid nende autorid kauba kergesti seeditavateks portsjoniteks tükeldada. Donan Coyle mõõtis jutte linnalähiraudtee jaamavahedega. Romaanikirjanikel tuli igasse peatükki pista kulminatsioon ja see sealsamas ka paljastada, andes mõista, et edaspidi läheb veel huvitavamaks. Sellest tuleneb vana romaani kompositsiooniline meisterlikkus. See romaan õõtsutab lugejat loo lainetel, nii et vesi ei lähe kurku, aga veest välja ka ei pääse.

“Sõjas ja rahus” ristas Tolstoi perekonnaloo tavalise looga ning sai ootamatu järeltulija: seebiooperi.

Vanast harjumusest samastada maad selle kirjanikega küsitakse Venemaal minult, kes Ameerikas kõige paremini kirjutab. Ja ma vastan nii ausalt nagu ma saan: “Quentin Tarantino ja vennad Coenid.”

 

Advertisements
Rubriigid: Raamatud, sildid: , , , , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s