Emily St. John Mandel. Jaam Üksteist

Jaam_yksteist_Kaas.inddNii see on nüüd täiesti teistsugune raamat nende hulgast, mida ma viimasel ajal lugenud olen. Raamat räägib tsivilisatsiooni lõpust. Sellest, kuidas käputäis inimesi jäi ellu, kuidas nad kohanevad uue maailmaga ja nende igatsusest endise korra järele.

Raamat algab ja lõppeb näitleja Arthur Leanderi surmaga, kui tsivilisatsiooni kokku kukkumiseni on veel veidi aega. Raamatus kirjeldataksegi sündmuseid enne ja pärast tsivilisatsiooni kokkuvarisemist. Osad inimesed mäletavad veel eelnevat elu. Natuke sisust.

Mööda gripiepideemiast laastatud maad liigub ringi Rändava Sümfoonia trupp, kes esitab Shakespeare’i “Suveöö unenägu”. Elektrist, kraaniveest ja hamburgeritest on jäänud vaid ähmane mälestus ja juba mitukümmend aastat pole õhku tõusnud ükski lennuk. Linnast linna liikudes peavad relvad alati kaasas olema, sest kõik asundused pole ühtviisi rahumeelsed. “Jaam Üksteist” räägib inimese ja tsivilisatsiooni väärtusest ja mõjub ootamatult helgelt, pakkudes lugejatele nii ohtralt mõtlemisainet kui ka põnevust.

Põnevust minu jaoks natuke nappis, aga mõtlemisainet andis küllaga. See nn Gruusia gripp ei ole midagi nii ebareaalset. Ja kui tõesti tuleks selline haigus, mis tapab 99% inimestest, siis võib-olla kukukski tsivilisatsioon kokku. Näiteks järgmine lõik raamatust läks hinge.

Sa astud tuppa, vajutad lülitit ja tuba täitub valgusega. Prügi jäetakse kotiga tänavaservale, siis tuleb veoauto ja viib selle mingisse nähtamatusse kohta. Kui sa satud ohtu, kutsud sa politsei. Kraanist tuleb sooja vett. Tõsta telefonitoru või vajuta nuppu – ja sa saad rääkida ükskõik kellega. Kogu maailma info on Internetis ja Internet on igal pool sinu ümber, triivib läbi õhu nagu õietolm kerge suvise tuulega.

Soovitan seda raamatut lugeda. Ei saa enne käest panna, kui läbi on. 🙂

Advertisements

2 thoughts on “Emily St. John Mandel. Jaam Üksteist

  1. Ma sain ka selle nüüd läbi 🙂 Justin Cronini Teekond haaras mind isiklikult rohkem kaasa.Teema on väga sarnanane.Aga ka selle raamatu kohta ei saa midagi halba öelda 🙂

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s