Marjane Satrapi. Persepolis

Autor pajatab selles graafilises romaanis oma elust Iraanis Teheranis. persepolisAlustab ta oma   lapsepõlvest ja lõpetab, siis kui ta 24-aastaselt Prantsusmaale kolib. Lugu algab 1979. aasta islamirevolutsiooniga. Tema vanemad on vabameelsed inimesed, kes usuvad võrdõiguslikkusesse ja usuvabadusse. Kuna Mardži on harjunud vabama kasvatusega, siis on tema jaoks raske jäikade islami reeglite järgimine. Samuti ei hoia ta ennast tagasi koolis oma arvamuse avaldamisel. Samal ajal käib Iraagi-Iraani sõda ning pommitatakse Teherani.

Seega otsustavad Mardži vanemad ta 14-aastaselt saata Austriasse õppima. Seal on tal raske, sest ta ei oska saksa keelt, ta ei tunne seal peaaegu kedagi ja teda vaevab koduigatsus. Ajapikku ta küll harjub, aga raske on ikkagi. Tulevad esimesed armumised ja esimesed pettumised. Samuti ta proovib suitsetamist ja kanepit.

18-aastaselt otsustab ta tagasi Iraani sõita, aga ega sealgi ei ole elu lihtsam. Sõda on küll läbi, aga käib usupropaganda, ülistatakse märtereid ning tänavatel liiguvad revolutsioonivalvurite patrullid, kes kontrollivad, et kõik oleks usuliselt kombekas, naised oleksid kaetud ega oleks meigitud jne. Ta uskus, et kõik saab korda, kui ta koju jõuab, aga ta on veel hullemas masenduses, kui enne.

Väga mõtlemapanev teos. Autor on siiralt kirja pannud oma emotsioonid. Teravalt on kritiseeritud võime. Samas on raamat ka humoorikas. Ma ei ole enne graafilist romaani lugenud. Teistsugune kogemus oli. Ma olen harjunud ise loetu põhjal tegelasi ja asju ette kujutama, aga siin olid need sulle ette joonistatud. See oli harjumatu. Soovitan lugeda.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s